3 pułapki, w które wpadasz z powodu swoich przekonań

3 pułapki, w które wpadasz z powodu swoich przekonań.

Zmień swoje przekonania, a zmienisz swoje życie można przeczytać w różnych miejscach motywacyjnych. To się wydaje takie proste. Zmieniam swoje przekonania i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle zmienia się moje życie.

Brzmi wspaniale, prawda?

Czym są przekonania? 

Przekonania to są myśli, które uważamy za 100% prawdę na temat ludzi, rzeczywistości, wydarzeń. Są pewnymi filtrami, przez które postrzegamy siebie, naszych bliskich. Przekonania to wzorce i skróty myślowe, które kształtują się od najmłodszych lat. Powstają na podstawie tego co słyszymy od rodziców, rodzeństwa, nauczycieli, przyjaciół, partnerów, kolegów z pracy, czy szefów.

Przekonania z punktu widzenia oszczędności są bardzo potrzebne naszemu umysłowi. Na skutek różnych sytuacji, w których się znajdujemy wyrabiamy sobie opinie i przy podobnych sytuacjach te opinie włączają się z automatu. Umysł musi oszczędzać energię (trochę tych procesów się odbywa u niego przecież). Gdyby miał „analizować” dosłownie wszystko, maksymalnie wydłużyłoby to na przykład nasz czas reakcji w sytuacji zagrożenia. Z tego też powodu często trudno jest zmienić ot tak przekonania, ponieważ wiążą się one z wysiłkiem i z zużyciem energii. A nasz umysł jest leniwy i nie lubi się uczyć nowych rzeczy. Dlatego niektóre osoby zmieniają swoje przekonania tylko pod wpływem mocnych wydarzeń w swoim życiu, a nie z samej chęci zmiany swojego myślenia. Na pewno spotkałeś się z tym, że ktoś zmienił radykalnie swoje przekonania i zaczął zmieniać swoje życie z powodu śmierci lub choroby bliskiej osoby, albo na przykład z powodu wypadku, który go spotkał.

Przekonania to nie są fakty.

Przekonanie jest wszystkim tym co nie jest faktem.

Np.: Dzisiaj w Krakowie odnotowano 24 stopnie na plusie, świeciło słońce, momentami wiał wiatr, na niebie były chmury. To jest fakt. Jeśli jednak powiem: dzisiaj jest ładna pogoda, to jest już moje przekonanie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że znam osoby, które w taki dzień jak ten umierają na suchoty, mówią O JAK GORĄCO i modlą o to, żeby już przyszła zima.

Wiem, że to może się wydawać śmieszne, albo głupie, ale naprawdę kiedy mówisz: dzisiaj mamy brzydką pogodę, to wyrażasz swoją opinię, ale nie stwierdzasz faktu. Podobnie jest, gdy powiesz: co za matoł z tego kolesia. Nadal nie stwierdzasz faktu, tylko wyrażasz swoje przekonanie.

Przekonania są uświadomione i nieuświadomione. Mogą być dla nas wspierające (czyli takie, które motywują nas do działania, budują naszą pewność siebie, wpływają na dobre relacje z ludźmi) lub ograniczające (czyli zupełnie odwrotne, zamykające możliwość szerszego postrzegania rzeczywistości). Przekonaniami  jest wszystko to co mówimy głośno i to co mówimy do siebie. A przecież mówimy do siebie cały czas i raczej nie opowiadamy sobie faktów tylko to jak interpretujemy te fakty.

Przyjrzyj się pułapkom w jakie możesz wpadać przez swoje przekonania.
1 pułapka- uogólnienie.

Za każdym razem kiedy używasz słów zawsze, nigdy, wszystko, każdy, nikt tworzysz generalizację. To znaczy, że przypisujesz wszystkim zjawiskom, ludziom lub samemu sobie wyjątkową cechę, którą określiłeś na podstawie ograniczonej liczby obserwacji.

Dlaczego na podstawie ograniczonej liczby? Ponieważ nie możesz stwierdzić, że wszystkie kobiety nie potrafią prowadzić samochodu – nie znasz wszystkich kobiet. Ponieważ nie możesz powiedzieć, że wszyscy Polacy to krętacze i złodzieje – mogę dać przynajmniej kilkanaście dowodów na obalenie tego przekonania. Ponieważ nie widziałeś wszystkiego i wszystkich.

Uogólnienie może być bardzo krzywdzące dla innych i dla Ciebie samego. Pomyśl co się dzieje z Twoją motywacją kiedy mówisz sobie: ja nigdy nie nauczę się hiszpańskiego? Co dzieje się z drugim człowiekiem kiedy mu mówisz: każdy sobie z tym radzi, tylko nie Ty? Co się dzieje z Twoim patrzeniem na rzeczywistość kiedy mówisz sobie: W tym kraju nigdy nie można nic normalnie załatwić.

2 pułapka- zniekształcenie.

Zapomniałeś o moich urodzinach- już mnie nie kochasz! 

Gdyby możliwe było uczciwe zarabianie pieniędzy, wszyscy byliby bogaci.

Nie napisałem dobrze egzaminu – jestem idiotą.

Nie zdałam egzaminu na prawo jazdy- nie będę kierowcą.

Nie sprzedałem nic w tym tygodniu, ten kwartał skończy się fatalnie.

Widzisz co robią zniekształcenia? Budują pewną fałszywą zależność, przy pominięciu innych ważnych informacji. Kiedy dopisujemy interpretację do faktu, zniekształcamy rzeczywistość.

Czy to, że nie napisałeś dobrze egzaminu znaczy, że jesteś idiotą? Nie. To oznacza, że albo miałeś gorszy dzień, albo nie przygotowałeś się wystarczająco do tego egzaminu, albo wydarzyło się coś innego. Ale naprawdę wcale nie musi to oznaczać, że jesteś ograniczony intelektualnie.

3 pułapka- usunięcie.

Ostatnia pułapka, w którą wrzucają nas nasze przekonania to usuwanie istotnych informacji. Oczywiście odbywa się to też często na poziomie generalizacji i zniekształceń, ale może się też odbywać, kiedy wypowiadamy pytanie, które tak naprawdę jest zdaniem: Czy Ty w ogóle myślisz?!

I nieważne, czy powiesz to do siebie czy do kogoś innego. Kiedy w przekonaniu usuwasz część faktów nie możesz dostrzec pełnej rzeczywistości. A kiedy nie możesz jej dostrzec, będzie Ci trudno ją zmienić, rozmawiać o niej lub uczyć się jak żyć w takiej rzeczywistości jaka ona jest.

Jak nie wpadać z te pułapki?
  • Weryfikuj czy to co mówisz jest oparte na faktach, czy to co wypowiadasz jest 100% prawdą.
  • Zastanawiaj się czy przekonania, które wypowiadasz przybliżają Cię do osiągnięcia swoich celów lub czy przybliżają do celów ludzi, z którymi właśnie rozmawiasz.
  • Zatrzymuj się i zastanawiaj się nad swoimi emocjami, które pojawiają się przy wypowiadaniu danych słów. Czy na pewno czujesz się tak jak chciałbyś się czuć?
  • Zwracaj uwagę na to, czy Twoje przekonanie motywuje Ciebie i innych ludzi do działania, czy raczej powoduje, że masz ochotę zakopać się pod kołdrę.
Umysł nie zna się na żartach.

Pamiętaj, że Twój umysł nie zna się na żartach i traktuje dosłownie to co mówisz do siebie, o sobie, o ludziach i do ludzi. Jeśli twierdzisz: to nie jest możliwe, żebym awansował w tej firmie– na pewno masz rację. Kiedy jednak powiesz sobie: zrobię wszystko, żeby awansować – wtedy też będziesz mieć rację.

Umysł wykonuje nasze polecenia, dlatego trochę jest prawdy w tym, że jak zmienisz swoje przekonania to zmienisz swoje życie. Najpierw jednak uświadom sobie, w które pułapki wpadasz najczęściej i jakie to przynosi skutki w Twoim życiu i w życiu ludzi, z którymi masz relację i kontakt.