Dlaczego oszukujesz się, że nie masz czasu odpoczywać?

Dlaczego oszukujesz się, że nie masz czasu odpoczywać?

To ponoć znak naszych czasów, że uczymy się jak rozmawiać z ludźmi, uczymy się oddychać w odpowiedni sposób, ale też uczymy się, że odpoczynek jest bezwzględnie potrzebny do normalnego funkcjonowania.

Po co odpoczynek jest Ci w ogóle potrzebny?

Wyobraź sobie, że wsiadasz do swojego samochodu i wybierasz się w podróż z Zakopanego do Gdańska. W trasie, oprócz zatankowania benzyny wypadałoby na chwilę się zatrzymać, żeby nie zajechać silnika. Albo wyobraź sobie, że pracujesz na swoim laptopie – czy dobrze by było go czasem podładować, albo po prostu wyłączyć, żeby nie przegrzać kabelków?

Chyba tak, co nie?

Kiedy zużywa się energię to trzeba tę energię odzyskać. Tak samo jest z Tobą. Kiedy pracujesz i zużywasz swoje siły, bezwzględnie potrzebujesz je też zregenerować.

Odpoczynek jest Ci potrzebny, ponieważ nie jesteś w stanie jechać bez zatrzymania. To znaczy możesz, ale za jakiś czas poczujesz skutki ignorowania tego elementu życia.

Odpoczywając zyskujesz jeszcze coś – masz czas, aby pobyć ze sobą, zatrzymać się, pomyśleć, albo właśnie przestać myśleć. Kiedy odpoczywasz pokazujesz sam sobie, że jesteś ważny i że jesteś człowiekiem, a nie robotem (chociaż roboty też tego potrzebują).

Badania na temat efektywności pracy pokazują, że osoby, które regularnie robią sobie przerwy w pracy, dbają o swój wolny czas i minimum 1 dzień w tygodniu spędzają całkowicie poza pracą i innymi obowiązkami, wykazują się większą efektywnością. Pisze o tym dużo między innymi Tony Schawartz w swojej książce Taka praca nie ma sensu. Możesz też o tym przeczytać w moim artykule, tutaj.

Dlaczego oszukujesz się, że nie masz czasu odpoczywać?

Być może oszukujesz się, bo jest coś fajnego i pociągającego w byciu ciągle zapracowanym?

Być może to jest modne w Twoim środowisku, aby pokazywać jak wiele godzin spędzasz w firmie i nad swoimi projektami?

Być może twierdzisz, że wszystko inne jest ważniejsze i po prostu łatwo jest Ci odkładać siebie na później?

Zastanów się przez chwilę jakie Twoje przekonania kryją się pod tym stwierdzeniem nie mam czasu odpoczywać. Może jest tak, że oczekujesz, że to Twój szef powie Ci: ej Damian idź na przerwę. Kaśka, pójdź odpocząć. Może uważasz, że nie masz wpływu na swoje działania w pracy, a ciągle rosnąca ilość zadań powoduje, że zatracasz siebie i swoje potrzeby. Może też masz takie myślenie na swój temat, że jak zrobisz sobie przerwę, albo nie weźmiesz pracy do domu to coś stracisz: uznanie, pracę, poczucie sensu…

Zauważyłam u siebie i u moich klientów, że to stwierdzenie nie mam czasu odpoczywać jest często wygodnym wytłumaczeniem, aby oddać odpowiedzialność na zewnątrz. Tak bardzo bym chciał odpocząć, ale nie mam czasu. Naprawdę? Kto zatem o tym decyduje kiedy masz, a kiedy nie masz czasu?

Przestań się oszukiwać, że ktoś inny zadba o Ciebie. Jeśli sam nie powiesz STOP i nie zrobisz sobie przerwy, nie pójdziesz zjeść, nie wstaniesz od komputera, nie zrelaksujesz się, nikt tego za Ciebie nie zrobi.

Przestań odkładać siebie na później.

 

Podobne artykuły

3 pułapki, w które wpadasz z powodu swoich przekonań

3 pułapki, w które wpadasz z powodu swoich przekonań. Zmień swoje przekonania, a zmienisz swoje życie można przeczytać w różnych...

czytaj >

3 sposoby na wyciszenie swojego małpiego rozumu

Zapewne spotkałeś się ze stwierdzeniem dostać małpiego rozumu. Używamy tego określenia kiedy ktoś się zaczyna wygłupiać, zachowuje się w sposób trochę...

czytaj >

Jak być szczęśliwym? 

Każdy z nas ma inne podejście do szczęścia i każdy z nas inaczej do niego dąży. Nie ma jednej recepty na...

czytaj >